Kobieta i ksiądz [01] Kobieta istota poślednia

10 sty 2021
220 664 wyświetleń

​@Langusta na palmie #kobiety #kobietaiksiądz
________________________________________
Zapraszamy na nową serię na languście, czyli rozmowy kobiety i księdza, czyli Agata Rujner i Adam Szustak OP. O różnych płaszczyznach relacji kobiet z Kościołem i na odwrót.
zdjęcia i montaż: Marcin Jończyk
dźwięk: Krzysztof Salawa
Aby nas wesprzeć kliknij tu
→ patronite.pl/langustanapalmie
→ bit.ly/Subskrybuj_Languste
♡ Historie potłuczone
Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
Spreaker → www.spreaker.com/show/historie-potluczone
Spotify → spoti.fi/2NVIRHb
Apple → apple.co/2ZIPQZv
Google Podcasts → bit.ly/2OlBWH
♡ Pismo Święte:
Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
Spreaker → www.spreaker.com/show/przeczytaj-pismo-swiete-z-langusta
Spotify → spoti.fi/34nZwLr
Apple → apple.co/33zdwCV
Google Podcasts → bit.ly/3nmaZUc
Zapraszamy na nowy portal :
→ www.dominikanie.pl
Polecamy subskrypcje portalu na YT
→ plworld.info
Można nas również znaleźć na Facebooku:
→ facebook.com/dominikanie
Więcej nagrań o. Adama znajdziesz na:
→ www.langustanapalmie.pl
Można nas również znaleźć na Facebooku:
→ facebook.com/LangustaNaPalmie
Twitterze:
→ twitter.com/LangustaPalmowa
Instagramie:
→ instagram.com/langustanapalmie/
Zapraszamy.

Komentarze
 • Brakowało czegoś takiego. ☺️

  Natalia MachelskaNatalia Machelska4 godzin temu
 • O na ten moment wyświetlenia , około " zdania i przywołania wyświetlenia przed i po tym zdaniu jak postrzegano Kobietę), super powiedziane Ojcze " ,można szukać wspólnego języka! o Wartości Kobiety mówiono ,.., interpretowano różnie niestety;) Dziękuję O. za lekcje co dziś.

  BeWitBeWit11 godzin temu
 • To prawda , tak napisano ,O. ma rację że określenie Kobiety jest niewłaściwe czasem , zdarza się i są to rujnująco-traunatyczne określenia względem kobiety i niosące dramatyczne konsekwencje później🧐😒

  BeWitBeWit12 godzin temu
 • Mili Państwo, jesteście bardzo sympatyczni i podoba mi się to, co mówicie. Ale.. Przypominacie otwartych i rozumnych komunistów z epoki schyłkowego PRLu. Oni też chcieli naprawiać, reformować. Byli szczerzy, tak, jak Wy. Nie zdołali naprawić molocha komunistycznego. Wam też się nie uda z katolickim molochem. A, szkoda. "Katolicyzm z ludzką twarzą" mógłby być realną konkurencją dla prężnego i ekspansywnego islamu. Ale katolicyzm JEST stary i przegniły, nie zreformuje się.

  ka tejotka tejot23 godzin temu
 • Bardzo chciałabym osiągnąć kiedyś taki spokój, jaki ma w sobie Pani Agata

  lokka918lokka91823 godzin temu
 • Drogi Panie, język ewoluuje. "Policjantka" i "lekarka" też kiedyś budziły opór. Znałem panią, którą raziło słowo "plecak"! Really. Za jej młodości tak nie mówiono. A teraz tak się mówi i nawet Pan nie zaprotestuje, prawda?

  ka tejotka tejot23 godzin temu
 • Pani Agato, słuchanie nowej serii zaczęłam od odc. 3... Teraz uzupełniam zaległości. Jestem pod WIELKIM wrażeniem! Jest Pani świetnym głosem kobiet! Pozdrawiam gorąco i TAK TRZYMAĆ 👍🏼

  Anna DopierałaAnna DopierałaDzień temu
 • Bardzo dobry materiał. Miło się słuchało. 👌🍻💕

  RoninBJJTKDRoninBJJTKDDzień temu
 • Fajny, ciekawy tamat

  Malgosia JonskaMalgosia JonskaDzień temu
 • Co do szklanek to pytanie po co zmywałaś? Świat się nie zmieni dopóki my się nie zmienimy

  The GojkoThe GojkoDzień temu
 • A przepraszam, czy pani Agata mówi o sobie, że jest chrześcijaninem czy chrześcijanką?

  Elżbieta StefańskaElżbieta StefańskaDzień temu
 • Fantastyczny pomysł na serię, z dużym zainteresowaniem czekam na kolejne odcinki : ) Bardzo w czas dla mnie ten temat.

  Maja KawaliłoMaja Kawaliło2 dni temu
 • Trudno pomyśleć o prezydentce, ministrze, chirurżce, ale np. nikt nie będzie się czepiał pielęgniarki, żeby mówiła o sobie "pielęgniarz". A przecież końcówka "ka" jest ta sama we wszystkich tych przypadkach. Zgodzę się, że sam sufiks jest trochę niefortunny, bo obsługuje również zdrobnienia. Może stąd taki społeczny opór przeciw feminatywom. Ale nie powinniśmy się ich bać. Język kształtuje nasze postrzeganie świata - dlatego również język trzeba ruszyć, żeby zacząć wyobrażać sobie kobiety w kolejnych miejscach przestrzeni publicznej. To się już dzieje - kiedyś nie do pomyślenia były "matematyczka" czy "uczona". Myślę, że promowanie feminatywów jest równościowe i etyczne. Ja rekomenduję;)

  AgataAgata2 dni temu
 • Super!

  RezinerReziner3 dni temu
 • Ojcze Adamie, teraz uwaga: feminatywy są dla ojca tym, czym dla Żydów była "córka Abrahama". Bum! ;) Fajnie się zapowiada, może Agata czegoś ojca Adama nauczy ;) Jeśli chodzi o pytania o wiek kobiety, to ja tego nie odczytywałam na zasadzie "im starsza, tym mniej piękna", tylko "im młodsza, tym głupsza". A jeśli chodzi o pytanie o wagę, to myślę, że ważniejsze niż to, ile Agata waży, jest to, dlaczego to w ogóle jest istotne i dlaczego jest to takie ważne dla ojca Adama... ;) Bo ja myślę, że to nikogo nie interesuje, ile kto waży...

  Klara ZaczkowskaKlara Zaczkowska3 dni temu
 • Cos tego księdza zbyt bardzo ciągnie do tych kobiet.. Mówią że przypadków nie ma, są tylko znaki! Oby nie tym razem.

  MateushinhoMateushinho3 dni temu
 • Z tą szeroko-pojętą równością odczułam tu pewien zgrzyt: ksiądz zwraca się do pani Agaty po imieniu, ale pani Agata mówi - ojcze... Patriarchat pełną gębą :D Pozdrawiam serdecznie :)

  Lucyna SlominskaLucyna Slominska3 dni temu
 • czekam na nowe odcinki na kanale Prawie Morały ;)

  Sp33doExSp33doEx3 dni temu
 • Kobieto mam dla Ciebie męża!

  Dominika SzubargaDominika Szubarga3 dni temu
 • Pierwsza sprawa .... chrześcijanie powinni sobie mówić ... siostro, bracie ... wogóle po imieniu ... Jaro Kogut

  Jan TesterJan Tester3 dni temu
 • Świetna, mądra Kobieta i świetny, mądry Ojciec, ale dziękuję Agacie za spokój i mądrość w wypowiedziach, jako kobieta bardzo cieszę się, ze to Ona będzie gadać z Ojcem ;)

  DJ DomDJ Dom3 dni temu
 • Nie mogę słuchać tych feminatywow, kalecza uszy i prowadzą do śmieszności...te wszyskie ...lożki, ...tyczki, itp. Konserwa ze mnie ale jestem na nie.

  DJ DomDJ Dom3 dni temu
 • Piękna seria :) zapowiada się bardzo ciekawie. Spojrzenia z takiej perspektywy do tej pory brakowało.

  Karolina KozakKarolina Kozak4 dni temu
 • Może to jest drobnostka, ot, taki niepotrzebny komentarz, ale... UWIELBIAM wasze czołówki 😍😍 Każda seria ma dopieszczoną warstwę wizualną, dbałość o szczegóły, to jest cudne w swojej profesjonalności

  Kornelia KopećKornelia Kopeć4 dni temu
 • Zapowiada się świetny cykl 😀 Jestem pod wrażeniem ile piękna jest w tak naturalnej kobiecie, bez full make-up, bez ekstra stylizacji. Szczera, naturalna, niezwykle inteligentna. Moją uwagę zwróciło to, że o. Adam zwraca się po imieniu, a p. Agata nie. Czy jeśli dwie osób są dorosłe, to nie powinno być takich samych zasad, albo na Ty, albo per Pani/Ojcze...? 🤔 Zwróciłam na to uwagę, bo niejednokrotnie sama nie wiem jak się zwracać do drugiej dorosłej osoby.

  Dorota TrawczyńskaDorota Trawczyńska4 dni temu
 • Agatko i Ojcze Adasiu dziękuję za piękną serię.Bardzo ciekawe tematy będziecie poruszać.Tylko napisy za szybko się pokazały i nie zdążyłam wszystkiego przeczytać....Z darem modlitwy Anetta 😇🙏👋

  Anetta HuzarAnetta Huzar5 dni temu
 • Super pomysł takiej serii...i bardzo sympatyczna pani Agata , pięknie się wypowiada i wysławia :) Ojciec Adam trochę przestraszony :))

  Basia AleksaBasia Aleksa5 dni temu
 • Klassno! Dziękuję za odcinki.😉😊🙌🏻

  Irena GodlijewskaIrena Godlijewska5 dni temu
 • Serio przez pół odcinka heheszki z feminatywów? Myślicie, że tym właśnie żyją polskie katoliczki?

  Alicja KempistyAlicja Kempisty5 dni temu
 • Bardzo fajna seria i super że jest podobna do mocno stronniczych w swojej formie rozrywkowej nieco mimo poważnych spraw. Myślałem że Agata ma około 30 i w sumie byłem blisko. Bardzo fajna dziewczyna.

  Krzysztof WolniakowskiKrzysztof Wolniakowski5 dni temu
 • ŚwiEEEtna czołówka hah

  Martyna MaruszakMartyna Maruszak7 dni temu
 • Sędzina to żona sędziego. Kobieta sędzia to po prostu pani sędzia.

  Paulina KowalczykPaulina Kowalczyk7 dni temu
 • Te pytania, o wiek i o wagę są bez sensu. Jakby to ile mamy lat albo ile ważymy nas w jakikolwiek sposób definiowało, albo coś o nas mówiło. Dla kobiet to jest trudne choćby ze względu na fakt, że ciągle jesteśmy oceniane i nigdy nie wiadomo dlaczego ktoś nas o to pyta. Czy to jest kwestia zainteresowań romantycznych - czy będziemy odpowiednim partnerem, merytorycznych - czy mamy odpowiednią wiedzę, porównawczych - bo baby w tym wieku to takie są... Dla mnie o ile jeszcze powiedzmy, ze pytanie o wiek mogę jakoś zrozumieć, o tyle pytanie o wagę, zwłaszcza gdy ktoś mnie widzi, uważam za przekroczenie granicy, bo moja waga w żaden sposób nie definiuje mnie ani jako człowieka ani jako kobiety.

  Monika PietruczukMonika Pietruczuk7 dni temu
 • Te żeńskie odpowiedniki, które Ojciec wymienił w wywiadzie, mówiąc że brzmią dziwnie (np. gościni) brzmią tak, bo nie są powszechnie używane (co z resztą również zostało wspomniane w wywiadzie). Jeśliby się zastanowić, to wszystkie końcówki „ka” (policjantka, sprzątaczka, prawniczka) są śmieszniejsze, bo mogłyby równie dobrze oznaczać zdrobnienie. Bo przecież „ek” to zdrobnienia w rodzaju męskim (np. chleb - chlebek, dom - domek, itd.) Po prostu brzmią lepiej, bo są akceptowane. Psycholożka byłaby zatem „psychologą”, „muzyczka”... tutaj musielibyśmy znaleźć nowy odpowiednik bo „muzyka” już istnieje, a zdrobnienie „muzyczka” jest już używane w innym sensie. Myślę, że jeśliby pozwolić się temu zjawisku rozwinąć i kreatywnie podejść do sprawy, to każdy by się przyzwyczaił. W języku niemieckim na przykład sprawa jest dużo prostsza, bo to inna rodzina językowa, ale istnieją odpowiedniki żeńskie do każdego zawodu, poprzez dodanie końcówki „-in”. (Np. Politiker - Politikerin itd.) U nas sprawa się komplikuje, bo język polski jest dużo bogatszy jeśli chodzi o końcówki wyrazów, i często też te końcówki zmieniamy, zależnie od przypadku, który jest używany. Jeśliby się dobrze zastanowić, kreatywność z jaką Polacy zmieniają końcówki wyrazów zależnie od przypadków, jest ogromna (istnieją oczywiście reguły ale jest ich dość dużo). Odkryłam to sama po wielu latach bycia Polką, ucząc obcokrajowców polskiego :) Dlatego znalezienie odpowiedników żeńskich zawodów w języku polskim wydaje się być tak wielkim i dziwnym zadaniem. Uważam, że ma sens i uczyniłoby to nasz język jeszcze bogatszym. Oczywiście jeśli ludzie by te formy społecznie zaakceptowali, co wiąże się z głębszymi problemami jak rozumienie tej zmiany jako walka, przesadny feminizm, bezsens, śmieszność, głupota, itd. Pozdrawiam :)

  00oleander0000oleander007 dni temu
 • On mowi na ty do kobiety, ona mowi do niego "ojciec" to wyraz podleglosci tej pani ktora nie jest dosc asertywna. Powinni mowic sobie 'ty' po imieniu. I cale gadanie nie wypalilo po tym zwrocie - ty vs ojciec.

  John CJohn C7 dni temu
 • Super Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków 😁

  Ale ksandraAle ksandra7 dni temu
 • A jednak ojcze Adamie! Czy to ważne ,ile mierzy i waży Agata? Gdyby była i wyższa i cięższa od ojca to co? To źle by się Was słuchało,oglądało,inaczej rozumiało?🤔

  Iwona MatuszewskaIwona Matuszewska8 dni temu
 • Feminatywom zawdzięczamy najwspanialsze w języku polskim słowo "adiunktka", którego z wielką rozkoszą używam na uczelni w stosunku do właściwych osób

  LeśnyLeśny8 dni temu
 • eeee miałem kiedyś takie same "klapki" jak Ojciec A. ;-)

  radioaddictedradioaddicted8 dni temu
 • Jaka fajna babka:)

  HannaHanna8 dni temu
 • Czekam na więcej

  Katarzyna MakowskaKatarzyna Makowska9 dni temu
 • Ciekawa seria czyli można tak po prostu porozmawiać na równi bez nie potrzebnych słów.

  Stefania SamburskaStefania Samburska9 dni temu
 • Zgadzam się z księdzem, mnie też na maksa denerwuje profesorka, gościni itd!!

  Anna NOWAKOWSKSAnna NOWAKOWSKS9 dni temu
 • W kontekście jakichkolwiek cytatów znalezionych w Internecie, polecam nie rozpowszechniać bez sprawdzenia.. Tym bardziej to zaskakujące, że robią to osoby związane z Kościołem (bo mocno to sugeruje, że to prawdziwe i sprawdzone cytaty). Tymczasem wcale tak nie jest..: odnośnie cytatu Augustyna, w YT wpisać: "Czy święty Augustyn nienawidził kobiet? | Grafzero" (nie daję linka, bo komentarz może się nie pojawić z linkami.") Odnośnie św. Tomasza artykuł: "Czy kobieta to niewydarzony mężczyzna? Metafizyka płci z perspektywy Tomasza z Akwinu i dzisiejszej biologii" Dra Trepczyńskiego i Ishikawy. Pozdrawiam gorąco ;)

  Bartosz KurkowskiBartosz Kurkowski9 dni temu
 • Bardzo proszę o podanie źródeł tych cytatów: "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga" (Pseudo-Augustyn Langustownik) "Kobieta to zwierzęca niedoskonałość" (Pseudo-Tomasz Palmita)

  Jacek KłeczekJacek Kłeczek9 dni temu
 • Pozdrawiam serdecznie Agatę - jestem teologiem biblijnym z doktoratem ale i faktycznie w tej dziedzinie podjąć jako laik i kobieta pracę jest trudne. Ekonomia dała więcej szans i tez mam kanał w którym zamieszczam swoje „głoszenie” - zapraszam zaintersowanych na Business Ethics albo na ekonomię rozwoju - wiele etycznych kwestii i ekonomia

  Anna HorodeckaAnna Horodecka9 dni temu
 • Ja ogólnie jestem przeciwny feminizacji, ale serio, żeby oczekiwać, że kobieta będzie zmywać tak z zasady tylko dlatego, że jest kobietą to nie jest nawet dla mnie seksizm czy szowinizm to jest totalny brak kultury! Jak coś takiego słyszę to aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera. Naprawdę facet z takim podejściem to nie facet tylko żałosna podróbka człowieka.

  Racher WichardsonRacher Wichardson9 dni temu
 • Czyli ty uczyłaś się po to żeby mówisz ludziom co jest moralne a co nie jest? I to nie jest żart?

  Kszysz ykKszysz yk9 dni temu
 • Siedzę właśnie na takim samym fotelu jak Wy, czuję się częścią tej rozmowy. :D Napiszę z perspektywy kobiety zafascynowanej kontemplacją, mistycyzmem, Janem od Krzyża, modlitwą głębi, modlitwą Jezusową etc. Jak tylko odkryłam, że to jest moje miejsce, moja droga, tego potrzebuję i tego od zawsze szukam, zaczęły się moje problemy z księżmi. W wielu wspólnotach byłam i szukałam swojego miejsca. Gdy w jakiejś rozmowie z duchownym temat schodził na kontemplację, Jana od Krzyża itp., zawsze było ogromne zdziwienie, że ja takimi wielkimi rzeczami chcę się zajmować. I te poniżające teksty: "Najpierw to Faustynę poczytaj albo Teresę ogarnij. Potem weź się za Jana", "Ale wiesz, że to trudne rzeczy są? Sama nie dasz sobie rady. Weź jakiegoś księdza poszukaj, który Cię poprowadzi.", "Ty czytasz takie książki? Przecież to trudne.", "Ewangelia Jana nie jest dla Ciebie, bo ona mistyczna jest. Nie zrozumiesz. Są łatwiejsze" i wiele wiele innych. To robienie ze mnie głupka było bardzo bolesne. Kolor włosów blond wcale nie pomagał. ;) Teraz się z tego śmieję, bo odsunęłam się od księży, wspólnot i nabrałam dystansu, ale wiele łez upłynęło zanim się uwolniłam i odblokowałam. Super pomysł na serię filmów. Czekam na ciąg dalszy z niecierpliwością.

  Magdalena KontowskaMagdalena Kontowska9 dni temu
 • komentarz

  Stefan JopekStefan Jopek9 dni temu
 • Fajnie było. Dzięki 🙂

  Emilia YILMAZEmilia YILMAZ9 dni temu
 • Szok i niedowierzanie. To można tak po prostu?

  SandraSandra9 dni temu
 • o Agata z jakimś księdzem .

  agnieszka dobraagnieszka dobra10 dni temu
 • Świetne 🙂

  Magdalena JanowiakMagdalena Janowiak10 dni temu
 • Szachistka na przykład :)

  Szachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbatySzachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbaty10 dni temu
 • Fajny pomysł na serię poruszającą jakże ważny temat, gratulacje i czekamy na kolejne odcinki

  Mateusz ZygmuntMateusz Zygmunt10 dni temu
 • W naszym społeczeństwie jest tak , że kobiety naturalnie nabywają prawa kobiece kiedy stają się "matronami " mam wrażenie, że to jest wiek około 50 +. Wtedy same nadają sobie tożsamość bez niepotrzebnych ograniczeń i wolności w działaniu ze zdrowym rozsądkiem 🙂

  Beata DostosujBeata Dostosuj10 dni temu
 • Teologia czyli "nauka" o duchach i aniołach hahaha

  galesiarudeboygalesiarudeboy10 dni temu
 • Rewelacja

  Ewa GawlikEwa Gawlik10 dni temu
 • Agatka piekna , naturalna , mądrego az miło posłuchać . Adaś jak zawsze wymiata 😜😝😍

  Dorota ButaDorota Buta10 dni temu
 • Kiedy ojciec Adam zapytał panią Agatę o wiek to patrząc na nią strzeliłam 29, biorąc pod uwagę fakt, że ma doktorat, ale i to że już od jakiegoś czasu pracuje i jak się okazało strzał w dziesiątkę A seria bardzo mi się podoba, jest ciekawa, interesująca i czekam na kolejne odcinki...

  Sylwia K.Sylwia K.10 dni temu
 • A mnie się wydaje że my nie jesteśmy kobietami, mężczyznami, mężami żonami , księżmi, zakonnicami my jesteśmy po prostu wszyscy umiłowani.

  Lucyna PiekarskaLucyna Piekarska10 dni temu
 • Waga jak numer alarmowy 🤣

  Marta Chojnacka - SynowiecMarta Chojnacka - Synowiec10 dni temu
 • "Jedność różnorodności" - to jest chyba piękno stworzenia widoczne w kobiecie i mężczyźnie (kobiecie i księdzu) - różne spojrzenia, różne powołania, różne zdania, a ten sam cel - zbawienie. Dzięki o. Adamie za tę serię!

  Zaginione OwceZaginione Owce10 dni temu
 • Szczęść Boże Wspaniały pomysł, Ojcze dziękujemy za Agatę !! Ona jest słońcem w Ojca posłudze !! Agata jest świeżą źródlaną, zdrowotną wodą dla nas wszystkich !!! Moralność bardzo ważny temat i Istotny dla każdego człowieka !!! Rodziny !!! Społeczeństwa !!! Kraju i Świata !!! Dziękuję serdecznie !!! Ojcze dziękuję również za wizytę i modlitwy u Naszej Pani w Guadeloupe !!! Proszę o odwiedzanie Naszej Pani w Guadeloupe każdego roku w dni Jej Święta !! Prosimy o przybliżanie Nam naszej Pani w Miejscach jej obecności w Polsce to jest nas kobiet, Kobieta która ma odpowiedź na wiele naszych moralnych dziennych zmagań.!!! Jeszcze raz wyrażam moje ogromne zadowolenie z tego programu !!

  Bogna StypulkowskiBogna Stypulkowski10 dni temu
 • dobry pomysł na serie - duuuuużo tematów przed Wami. Kilka propozycji ode mnie: - o co kaman z tym "chętnie panie do sprzątania kościoła na niedziele" ? Czemu nie chętni po prostu? - czemu kobiety rzucają się do całowania jakichś pierścieni rydzykowi i biskupom - przecież to facet powinien całować kobiete w rękę - w żadnej innej sytuacji tak nie jest ze zawód odwraca zasady dobrego wychowania? - skąd różnica ze faceci muszą wchodzić do kościoła bez nakrycia głowy a kobiety jak chcą? Więcej następnym razem :) Pozdrowienia dla Was :)

  TheYogurt1313TheYogurt131310 dni temu
 • A gdyby tak zaprosić na spotkanie samarytankę.

  With JesusWith Jesus11 dni temu
 • Czemu to takie trudne i takie proste, oczywiste ?

  Peter SPeter S11 dni temu
 • Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

  RomsonRomson11 dni temu
 • Bardzo mądra kobieta 👍

  Bożena KowalczykBożena Kowalczyk11 dni temu
 • Księża zapominają, że zostali urodzeni przez kobietę = matkę!!!

  Grazyna LGrazyna L11 dni temu
 • Bardzo ciekawy pomysł 👍🏻 pozdrawiam

  Monika BMonika B11 dni temu
 • doktor= doktora

  Z MZ M11 dni temu
 • Kochani, drwienie/żartowanie z próśb innych osób to rodzaj przemocy. Tak samo jak ich trywializowanie. Jeśli komuś zależy na żeńskich końcówkach, to ma do tego prawo. Jak do tego, że Jest. Każdy ma też prawo do żartowania, tylko nasza wolność kończy sie tam, gdzie zaczyna sie drugi czlowiek. Z drugiej strony potraktować czyjas prośbę z szacunkiem, to nie to samo, co ją spełnić. Nie trzeba spełniać próśb, żeby wyrazić uznanie, szacunek i akceptację. Za każdą prośbą jest potrzeba, z której ta prośba wynika. Jaka? Potrzeba bycia widzianym? Szacunku? Uwzględnienia? Za prośbą jest człowiek. Nie zatrzymujmy się na prośbach, tylko szukajmy człowieka, którego można pokochać..

  Anna HancAnna Hanc11 dni temu
 • Jestem zachwycony czołówką - bardzo, bardzo świetna robota! Super odcinek, z przyjemnością obejrzałem Waszą rozmowę.

  szymon ołówszymon ołów11 dni temu
 • Jestescie...SWIETNI.... Irena

  Marian PlataczMarian Platacz11 dni temu
 • Pozwalam sobie dodac jeszcze swoja opinie na temat relacji ksiadz- kobieta. Otoz moze to byc trudna relacja gdy bedzie rozpatrywana na plaszczyznie mezczyzna-kobieta. Gdy jednak bedziemy umieli porozumiewac sie na plaszczyznie: KAPLAN(osoba konsekrowana, poswiecona Bogu) - Kobieta,osoba wierzaca w Boga, to nie powinno byc problemu. Jesli cos nie wychodzi w takich relacjach, to ktos cos omija lub przekreca. Prostujmy nasze sciezki:)

  Anna OlszynaAnna Olszyna11 dni temu
 • Czyli reforma musiałaby polegać na tym, żeby Kościół (mam na myśli kapłanów, zakonnice, zakonników i najblizszych współpracowników, reprezentantow) ZACZĄŁ wszystkich traktować równo, ZACZĄŁ postępować moralnie, uczciwie, ZACZĄŁ żyć zgodnie z Pismem Świętym, a nie - jak dotychczas - dyskutował o tym, namawiał do tego innych, czy postanawiał, że tak należałoby zrobić. C nje ? 😁😋 A może nie Kościół, jako Ci, których wymieniłem, tyko żeby jednocześnie wszyscy katolicy, A najlepiej chrześcijanie tak zaczęli postępować. Musi jeszcze tylko paść ostatnie słowo (przekaz) : " to od teraz tak właśnie będziemy wszyscy postępować i nie inaczej - czas start!!!" Tak samo, jak jedną ostatnia osoba musi się odezwać w licznej grupie i krzyknąć "Cisza!" żeby równocześnie wszyscy zamilkli. Edit: A dlaczego najpierw ich rozdzielilam? Bo do tej pory tak było. Że księża z ambony wszystkim nakazywali tak żyć, A tymczasem sami żali, bogacili się, dupcyli i pobiżali innych. Bardzo chętnie ponizali kobiety (i ponizają), ludzi biednych i bez zaplecza oraz dzieci. Bo ja taki właśnie znam Kościół. A za księżulków przykładem idą ich wierne chanże. I tego kościoła nienawidzę. Odrzucam. Skreślam. Podkładam pod niego pochodnie (w przenośni oczywiście, żeby mnie zaraz jakie ABW nie scigalo). Żaden człowiek nie ma prawa patrzeć z góry na drugiego człowieka i jeszcze mu mówić, co ma robić, a czego nie. Ale to są mrzonki. To nie przejdzie. Chrześcijaństwo w naszym świecie to niewypał.

  Va SlaveVa Slave11 dni temu
 • Podobałaby mi się forma . Język polski ewoluuje wg potrzeb - jak każdy żywy jezyk. Kiedyś to były tylko męskie zawody, czy określenia i teraz potrzebne są nowe, aktualne (od bardzo dawna). Irytacja mężczyzn i kobiet jest tu nieistotna. Świadczy jedynie o tym poirytowanym. Co świadczy? To też dobry temat na rozwinięcie. Bo ja np nie rozumiem dlaczego by To miało kogoś irytować. Może nam to, Adasiu, wytłumaczysz w kolejnym odcinku.

  Va SlaveVa Slave11 dni temu
 • Co za heca z tymi koncowkami. Jestem kobieta a wiec rowniez jestem czlowiekiem! Ja, czlowiek rozmawiam, ja, czlowiek pisze, ja czlowiek XXI wieku uzywam komputera do komunikowania sie....itd. Nie chce byc np czlowieczyna....czy cos w tym rodzaju. Nie dajmy sie zwariowac! Agata, ciesze sie, ze jestes teologiem.

  Anna OlszynaAnna Olszyna11 dni temu
 • Kochani, dziękuję za ten cykl. A pytanie o formy żeńskie zawodów postawiłabym inaczej. Zamiast "Czy jest sens, żebyśmy się trudzili w tworzeniu form żeńskich i podejmowali wysiłek ich zapamiętywania?", spytałabym "Jak to się stało, że tych form nie ma?". Stało się tak, bo mężczyźni i kobiety z kobiecością mają problem. Co niesie kobiecość? Wrażliwość, otwartość na intuicję, dbałość o relacje, kontakt z emocjami poprzez ciało..- to jest ta krucha część nas, która najbardziej cierpi, kiedy przeżywamy traumy. A przeżywamy. A ta część w nas nie tylko cierpi i czeka gdzies skulona w napietych do bólu mięśniach, ale też jest jednoczesnie jedyną drogą do uzdrowienia. Żeby uleczyc ranę, trzeba ją zauważyć i uznać, a to boli. Więc szczęśliwi Ci, którzy trafili w swoim życiu na kogoś, kto im pomógł pochylić się nad samym sobą z matczyną (kobiecą) miłością. A tym kimś nie musi być wcale kobieta. Cieszę się, że ten temat podnosicie. Coś drga

  Anna HancAnna Hanc11 dni temu
 • bardzo fajny, przyjemny odcinek :)

  Marcin KMarcin K11 dni temu
 • przytul ją a nie z założonymi rękami

  Najszybsza NaukaNajszybsza Nauka11 dni temu
 • Konsulica

  Teofilia OrdynskaTeofilia Ordynska11 dni temu
 • Dobry wieczór. Sympatyczna Pani, sympatyczny ksiądz. Jestem ciekawy dalszej rozmowy. Ale to trochę wymyślanie z tą relacją Jezusa do kobiet. Raczej był człowiekiem swoich czasów. Sami uczniowie, żadnych uczennic itd.

  Jan JanJan Jan11 dni temu
 • Powiedzenie, że kobiety łagodzą obyczaje znajduje potwierdzenie w tym filmie :D Świetny odcinek Ojcze!

  Anna ChmuraAnna Chmura11 dni temu
 • Ojcze Szustak oglądam od dawna kocham i uwielbiam ale (najwazniejsze po ale),przy Gościni wypadł łojciec jak zwykły intelektualny mizerniak, gbur itp.ciągłe no. Co nie, i niestety przerywanie, powoduje iz odbiór potwierdza sens realizacji tego cyklu typu odcinka....to znaczy dzięki Mirjam ja osobiście jako tzw. Samiec alfa, prawdziwy mężczyzna odczułem że człowiek jest uratowany.Dzięki kobiecie, więc odcinek cudowny oby Ojca podejście niczym wizjoner ukazało, że dzięki kobietom coś zmieni się w świecie na lepsze bo mężczyźni to tragedia.Kościół i księża, główny powód moim zdaniem za odchodzeniem z uwagi na pychę, wywyzszanie, i poczuci , ze mi się to należy. Polecam mniej przerywać bardziej słuchać i zaakceptować kobiety.:)ale dziekuje(najwazniejsze po ale przypomne)

  aga lisaga lis11 dni temu
 • 13:44 Klemens Aleksandryjski nie jest świętym.

  Paweł RatyńskiPaweł Ratyński11 dni temu
 • Świetna sprawa. Już się nie mogę doczekać kolejnych odcinków. Miło się Was słucha.

  Sławomir ZelekSławomir Zelek11 dni temu
 • Super, że takie wspaniałe dzieło youtubowe powstało. Fajnie się słucha i dużo pozostawia do myślenia. Czekam na kolejne spotkanie😀

  Joasia MieleckaJoasia Mielecka12 dni temu
 • nie podoba mi się to zdanie " jestem wyjątkową kobietą bo jestem teologiem".... To że dziewczyna jest po studiach teologicznych to znaczy że jest wyjątkową dziewczyną ???? BZDURA !!! Mam wiele koleżanek po teologii i co z tego, że takie studia się kończyło ? To nie znaczy że jest się kimś wyjątkowym !!!! Zejdź na ziemię !!! Obejrzałam do 8minuty narazie i już czuję - nadymaną pychę !!! (a ta pycha to dlatego że się teologię kończyło ??? ha ha śmiech na sali ! Poza tym niejeden już TEOLOG pogubił się i niejeden nie zna Boga ŻYWEGO ! )

  Perluidzi PerluidziPerluidzi Perluidzi12 dni temu
 • Świetny pomysł 😇

  Zosia KarpinskaZosia Karpinska12 dni temu
 • Jest łysy

  Krzysztof DębskiKrzysztof Dębski12 dni temu
 • Super sería 😍

  Zuzia MarchewaZuzia Marchewa12 dni temu
 • Weź gościu, pożyj sobie jak chcesz. Po co Ci ten zmyślony bożek? Mądry niby to jesteś, a niestety jesteś w instytucji beznadziejnie kłamliwej. Teolog, katolik - dajcie sobie spokój. Uczyć innych jak postępować, co myśleć-zakrawa na bezczelność.

  Aniela AgnesAniela Agnes12 dni temu
 • Ta rozmowa ma dla mnie wydźwięk nowości. Cieszę się. Tego mi brakuje w kościele. Jesteśmy dziećmi Boga i tyle.

  Dorota SzczodrakDorota Szczodrak12 dni temu
 • Nooo, zapowiada się ciekawa seria👍

  Tadeusz ATadeusz A12 dni temu
 • Genialny odcinek😃👏 bardzo mądre i potrzebne treści❤️

  Zofia GolaZofia Gola12 dni temu
 • Jestem oczarowana panią Agatą! :-) Cudowna, mądra i piękna... Będę oglądać :) To połączenie musi się udać :)

  Ewelina JaniszewskaEwelina Janiszewska12 dni temu
 • Ojcze, sędzina to żona sędziego:)

  Barbara DziadekBarbara Dziadek12 dni temu
PLworld